Na początku 2015 r. nastąpiły zmiany związane z wysokością opłat sądowych i urzędowych, które należy wnieść zakładając spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Obligatoryjne koszty związane z rejestracją spółki, zwłaszcza tej rejestrowanej w trybie S-24 uległy obniżeniu.
Poniżej przedstawiamy aktualną tabelę najważniejszych opłat związanych z założeniem spółki z o.o. oraz prowadzeniem firmy.
.
.
- Rejestracja spółki tradycyjna: 600zł (500zł opłata sądowa oraz 100zł ogłoszenie w MSiG)
- Rejestracja w trybie S-24: 350zł (250zł opłata sądowa oraz 100zł ogłoszenie w MSiG)
- Zmiana danych w KRS: 350zł (250zł opłata sądowa oraz 100zł ogłoszenie w MSiG)
- Złożenie sprawozdania finansowego w KRS: 140zł (40zł opłata sądowa oraz 100zł ogłoszenie w MSiG)
- Opłata za rejestrację do VAT: 0zł (zamiast dotychczasowych 170zł)
- Papierowe potwierdzenie zarejestrowania jako podatnik VAT czynny: 170zł
- Opłata za pełnomocnictwo: 17zł
- Zaświadczenie o niezaleganiu wydawane przez Urząd Skarbowy: 21zł
- Zaświadczenie potwierdzające, że podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony: 21zł
- Zaświadczenie stwierdzające, że podatnik jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego: 21 zł
Bardzo długo szukałam wszystkich opłat zebranych w jedną całość, na stronie ministerstwa, nie mogłam w ogóle znaleźć ile kosztuje opłata za monitor. Merytoryczny wpis.
Dobrze, że aktualizujecie informacje o tych kwotach na bieżąco. a jak wyglądają koszty w przypadku rejestracji innych spółek? Zastanawiam się nad założeniem sp. z o.o. sp.k i zastanawiam się, ile to będzie kosztowało.
Dzień dobry,
koszt wpisu do rejestru przedsiębiorców innych spółek prawa handlowego wynosi 500zł a ogłoszenie w MSiG 100zł co łącznie daje nam kwotę 600zł.
W przypadku rejestracji spółki jawnej, komandytowej i z o.o. opłaty te są niższe i wynoszą łącznie 350zł (250zł opłata sądowa i 100zł MSiG).
Jeśli będzie Pan rejestrować sp. z o.o. sp.k. w sposób tradycyjny, tj. sporządzając umowy spółek w formie aktów notarialnych, koszty sądowe będą wynosić 1200zł. Jeśli natomiast obie spółki zarejestruje Pan elektronicznie to łączny koszt wyniesie 700zł.
Ktoś jeszcze rejestruje spółki tradycyjnie? po co jak to takie zdzierstwo
Opłata za ogłoszenie w MSiG to jakiś bezsens. Wszystko można sprawdzić w KRS, a urzędy chcą z nas zdzierać więcej i każą sobie płacić za coś z czego nikt nie korzysta
No właśnie, po co ta opłata?
Witam,
jak to w końcu wygląda w kwestii potwierdzenia zarejestrowania firmy jako podatnika vat. Byłem ostatnio w urzędzie i dostałem informację, że nie dostanę papierowego potwierdzenia, chyba, że zapłacę 170zł.
Z góry dziękuję za pomoc.
Dzień dobry,
obecnie jeśli zgłaszamy przedsiębiorcę jako podatnika vat czynnego ( polskiego i europejskiego) otrzymujemy jedynie papierowe potwierdzenie VAT-5 UE, nie otrzymujemy natomiast zaświadczenia VAT-5. Zgłoszenie dokonywane jest tak jak wcześniej na formularzu VAT-R, nie podlega ono jednak opłacie skarbowej w wysokości 170zł.
Jeśli natomiast chcielibyśmy otrzymać obydwa papierowe potwierdzenia tak jak było to przed zmianą przepisów, musimy taką opłatę uiścić.
Urząd skarbowy ma obowiązek wydać nam potwierdzenie VAT-5 UE i należy zwracać na to uwagę, gdyż niektóre urzędy mają problem z interpretacją z przepisów ustawy o vat i w przypadku braku opłaty, nie wydają potwierdzeń w ogóle.
ile pobiera Notariusz
Wysokość taksy notarialnej dla spółki z minimalnym kapitałem 5000zł wynosi 160zł netto. Do tego dochodzi koszt wypisów 6zł netto za stronę. W przypadku umowy spółki, która ma 15 stron i której zostają sporządzone 3 wypisy (jeden dla notariusza, który zostanie przekazany do Urzędu Skarbowego w związku z podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeden dla sądu rejestrowego, jeden dla Spółki) koszt wypisów to 270zł netto. Podatek od czynności cywilnoprawnych, który również pobiera notariusz wynosi 0,5% od kwoty kapitału, w przypadku spółki o kapitale 5000zł jest to kwota 23zł. Łącznie 551,90zł brutto. Przy czym są to stawki maksymalne, które notariusz może obniżyć, co w praktyce często się dzieje, zwłaszcza jeśli chodzi o koszt wypisów.