61 307 03 16 ; 22 299 20 93 biuro@stillwell.pl

300Zwrot-wniosku-1080x675Wiadomym jest, że linia orzecznicza sądów nie zawsze jest spójna. Brakiem konsekwencji mogą się poszczycić także sądy rejestrowe, które prześcigają się w wezwaniach do uzupełnienia braków o  kolejne dokumenty (za zwyczaj niesłusznie) lub zwracają wnioski z powodu np. nieprawidłowo przekreślonego pola. Po grudniowej nowelizacji przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, nie lada wyczyn dla sądów stanowi zaktualizowanie przedmiotu działalności podmiotu podlegającemu wpisowi do rejestru. Poniżej przedstawiamy jeden z interesujących przykładów z warszawskiego sądu.

Zgodnie z ustawą o Krajowym Rejestrze Sądowym i jej art. 40 pkt. 1: „W dziale 3 rejestru przedsiębiorców zamieszcza się następujące dane przedmiot działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) – nie więcej niż dziesięć pozycji, w tym jeden przedmiot przeważającej działalności na poziomie podklasy”

I tutaj zaczyna się problem. Spora część przedsiębiorców w swoich umowach spółek PKD określała nie numerami z podklasy lecz całymi działami, co w przypadku działalności wielobranżowej, znacznie skracało jej długość. W związku ze zmianą ustawy należy dostosować PKD do nowych przepisów. Wszyscy (nawet pracownicy sądów) są zgodni co do tego, że nie ma konieczności dokonywania zmiany umowy spółki w tej materii co wiązałoby się z dużymi kosztami notarialnymi. Należy więc wybrać jeden numer na poziomie podklasy z działów, które mamy wpisane w umowie spółki czyli np. 46.90.Z. Problem zaczyna się przy słownym opisie wiodącego przedmiotu działalności.

W naszym poprzednim artykule pisaliśmy, że poznański KRS wymaga, by słowny opis PKD pokrywał się z umową spółki. Jeśli więc w umowie spółki mamy wpisany cały dział 46 (HANDEL HURTOWY, Z WYŁĄCZENIEM HANDLU POJAZDAMI SAMOCHODOWYMI) to przy wiodącym numerku 46.90.Z wpiszemy słowny opis nazwy działu, a nie „Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana”.

Warszawski KRS postępował jednak w tej kwestii odmiennie wymagając aby słowny opis pokrywał się z opisem z Polskiej Klasyfikacji Działalności, a więc przy numerku 46.90.Z należało wpisać „Sprzedaż hurtową niewyspecjalizowaną”.

Aby jednak nie było zbyt prosto, w tym samym wydziale, tego samego sądu referendarze orzekają z pełną dowolnością. Ostatnio w dwóch sprawach naszych Klientów, które zostały skierowane do sądu rejestrowego w Warszawie, referendarze wydali zarządzenia pozostające w zupełnej sprzeczności ze sobą.

Zastanawia nas tylko jedna kwestia. Czy naprawdę najważniejszym elementem w zgłoszeniu (i w działalności samej spółki) jest słowny opis przedmiotu działalności?

photo 1Zwrot wniosku

MartaAutorem wpisu jest Marta Żminkowska, Prawnik i Partner Zarządzający StillWell Polska.

Jeżeli Państwa wniosek o zmianę w KRS został odrzucony lub zostali Państwo wezwani do uzupełnienia braków, zachęcamy do kontaktu:

mailowego: biuro@stillwell.pl

lub telefonicznego: 732 601 772

Z chęcią odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.

Szanowni Państwo,
informujemy, iż obecnie spółka StillWell Polska sp. z o.o. nie zajmuje się sprzedażą gotowych spółek, świadczeniem usług wirtualnego biura oraz obsługą prawną.

Obecnie w ramach grupy Stillwell Polska wdrażamy nasz najnowszy projekt technologiczny, zajmujący się technologią blockchain, kompleksowym wsparciem dotyczącym kryptowalut takich jaki Ethereum, Ethereum Classic, Zcash czy Bitcoin oraz sprzedażą koparek do ich wydobywania.

Zapraszamy do współpracy. Dodatkowe informację mogą znaleźć Pańśtwo pod adresem: http://www.stillwell.pl/koparki-kryptowalut/