732 601 772 biuro@stillwell.pl

Gavel and hand holding money in wallet on wooden background

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wydaje się nie być zbyt skomplikowaną procedurą, szczególnie wtedy, kiedy robimy to w trybie S-24, czyli przez Internet. Z praktyki jednak wiemy, że diabeł tkwi w szczegółach, a ich pominięcie może spowodować znaczne wydłużenie całego procesu. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek przydatnych podczas rejestracji spółki lub aktualizacji danych w Rejestrze Przedsiębiorców KRS, które czasami z pozoru wydają się absurdalne.

.

  1. Wypełnianie druków KRS-Z3, KRS-ZE, itp.

Podczas wypełniania druków aktualizacyjnych ( „KRS-…”) należy pamiętać, aby wszystkie pola, których nie musimy uzupełniać skreślić, najlepiej jedną, skośną linią od lewego górnego rogu do prawego dolnego rogu pustego pola. Jak się okazuje jest to bardzo istotne, ponieważ w niektórych Sądach Rejestrowych druków, które nie mają skreślonych pól się nie przyjmuje lub takie wnioski są przez Referendarzy zwracane.

  1. Numery PKD

Jak powszechnie wiadomo, po ostatnich nowelizacjach przepisów w KRS ujawnianych jest tylko 10 numerów klasyfikujących rodzaj wykonywanej działalności. Pierwszy jest numer przeważającej działalności, kolejne dziewięć to pozostałe dziedziny, w których specjalizuje się nasza spółka.

Kod, który wpisujemy jako numer przeważającej działalności, powinien być wyrażony na poziomie podklasy oraz opisany zgodnie z katalogiem kodów PKD 2007, np.: „63.11.Z – Przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność”.

Jeśli w naszej umowie spółki przedmiot działalności został w całości określony na poziomie podklasy, sprawa jest prosta. Komplikacje pojawiają się, gdy w umowie spółki mamy wpisane całe działy (np. dział 63). I tak na przykład, kiedy druk KRS-ZM złożyć mamy w Sądzie Rejestrowym w Poznaniu wpisujemy jako przeważający przedmiot działalności numer 63.11.Z i przyporządkowujemy mu słowny opis DZIAŁU 63 („działalność usługowa w zakresie informacji”), a więc taki, jaki mamy w umowie spółki.

W Warszawie natomiast przy numerze 63.11.Z słowny opis wpisujemy zgodnie z podklasą.

  1. Referendarze

Każdy formularz rejestracyjny, formularz zmiany i wszelkie inne dokumenty, które składamy w Sądzie Rejestrowym trafiają do Referendarzy sądowych. Referendarze są tylko ludźmi i jak każdy, popełniają błędy. Trzeba jednak wiedzieć, że błąd Referendarza może opóźnić lub spowolnić działanie naszej spółki.

Niestety na sprostowanie pomyłek, których nie popełniliśmy my, tylko osoba będąca po stronie sądu czasami można czekać miesiącami.

Przykładem może być sytuacja, w której zamiast postanowienia o wpisie spółki do KRS otrzymaliśmy wewnętrzny plik sądowy, który opisywał dokładną drogę naszych dokumentów rejestracyjnych z rąk jednego pracownika sądu do drugiego. Na prawidłowy dokument czekaliśmy około miesiąca.

Jeśli nasza sprawa zalega w sądzie dłuższy czas, warto jest wybrać się bezpośrednio do sekretariatu wydziału lub na dyżur do Sędziego Przewodniczącego.

  1. Czas

Wiosna to czas gdy podmioty wpisane do KRS zaczynają składać sprawozdania finansowe, co powoduje znaczne obłożenie spraw i wydłużenie dokonywania wpisów i zmian. Każdy telefon wykonany wtedy do KRS skutkuje odpowiedzią „W Państwa sprawie jeszcze nic nie wiadomo”. W tym czasie możemy jedynie uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż Referendarze i pracownicy sądu przebrną przez setki sprawozdań. Możemy również składać wnioski o przyspieszenie, jednak za zwyczaj nie przynoszą one wielkiego skutku.

  1. Kolor długopisu

Składając jakiekolwiek dokumenty do sądu zalecamy składanie  swojego podpisu z pomocą długopisu z niebieskim tuszem. Niestety zdarzyła nam się już sytuacja, kiedy podczas rejestracji spółki z o.o. sąd zarzucił nam, że w jego ocenie dokumenty rejestrowe podpisane czarnym długopisem, to kserokopia.

Mamy nadzieję, że te wskazówki ułatwią komunikację z urzędnikami i pomogą zrozumieć sytuacje, z którymi możecie się Państwo spotkać zakładając swoją firmę lub dokonując aktualizacji danych w KRS. Prawda jest taka, że ile sądów w Polsce, tyle ciekawych przypadków.

Jeżeli mają Państwo pytania związane z rejestracją spółki z o.o. lub zakupem gotowej spółki lub procedury działania Sądów Rejestrowych zachęcamy do kontaktu mailowego (biuro@stillwell.pl) lub telefonicznego (61 610 03 43). Chętnie odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.