61 307 03 16 ; 22 299 20 93 biuro@stillwell.pl

Niejednokrotnie, kiedy w mediach pojawiają się informacje o nowelizacjach ustaw dotyczących praw konsumentów oraz ich ochrony, zastanawiamy się czy nas dotyczą. Niektórzy prowadzą przecież własne firmy, może przestają być wtedy konsumentami a zostają przedsiębiorcami?

Ustawa o prawach konsumenta nie zawiera definicji konsumenta, dlatego, żeby wiedzieć kto jest kim należy sięgnąć do kodeksu cywilnego.


Art. 221 zawiera definicję legalną konsumenta – „Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.”
Z powyższego przepisu możemy jasno wywnioskować, że konsument dokonuje czynności prawnych z przedsiębiorcą ale nie może ona być związana z wykonywaną przez niego działalnością gospodarczą. Co za tym idzie osoba, która prowadzi własną firmę ale kupuje np. pralkę na własne potrzeby, niezwiązanie z firmą, jest konsumentem.
Jeżeli natomiast osoba ta prowadzi pralnie i wspomnianą wcześniej pralkę kupuje na potrzeby działalności swojej firmy, w opisanej transakcji występuje jako przedsiębiorca.


Art. 431 kodeksu cywilnego wskazuje, że „przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 331 § 1, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową”.
Kolejną definicję przedsiębiorcy możemy również znaleźć w Ustawie o ochronie konkurencji i konsumenta, jednakże jest ona bardzo rozbudowana i dotyczy raczej ochrony konkurencji. Jeżeli chodzi o konsumenta, to powyższe przepisy odsyłają wprost do definicji zamieszczonej w kodeksie cywilnym.
Podstawową różnicą pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą jest fakt, iż konsumentem może być jedynie osoba fizyczna, natomiast przedsiębiorcą może być także osoba prawna.
W Polskim systemie prawnym konsument jest objęty szczególną ochroną. Powszechnie wiadomo, że przedsiębiorca ma doświadczenie w kontaktach z konsumentami i może tę przewagę wykorzystać, dlatego właśnie coraz częściej pojawiają się nowelizacje przepisów o ochronie konsumenta.
Polskiemu ustawodawcy zależy na tym, aby chronić konsumenta szczególnie w przypadkach zawierania przez niego umów na odległość, czyli poza siedzibą przedsiębiorcy, przez internet lub telefon.


Należy pamiętać, że stosunek konsument – przedsiębiorca występuje jedynie wtedy kiedy podczas dokonywania czynności prawnej naprzeciw konsumenta występuje podmiot gospodarczy, a nie na przykład inna osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Mianowicie, jeżeli pan Kowalski kupuje samochód od pana Nowaka, który sprzedaje po prostu swój prywatny samochód i nie prowadzi komisu samochodowego, nie może liczyć na ochronę na podstawie ustawy o prawach konsumenta, ponieważ sensu stricto, konsumentem nie jest.


Podsumowując, w razie wątpliwości należy pamiętać, że na straży praw konsumenta stoi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Jednakże najlepiej w pierwszej kolejności w razie wątpliwości dotyczących relacji konsument – przedsiębiorca warto zwrócić się do swojego prawnika.


Zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy z pewnością rozwieją Państwa wątpliwości.

 

 

OlgaAutorem wpisu jest Olga Dębowska, Prawnik StillWell Polska.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące relacji „przedsiębiorca – konsument” lub interesują Państwa inne zagadnienia związane z tą tematyką zachęcamy do kontaktu

mailowego: biuro@stillwell.pl

lub telefonicznego: 732 601 772

Z chęcią odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.

 

Szanowni Państwo,
informujemy, iż obecnie spółka StillWell Polska sp. z o.o. nie zajmuje się sprzedażą gotowych spółek, świadczeniem usług wirtualnego biura oraz obsługą prawną.

Obecnie w ramach grupy Stillwell Polska wdrażamy nasz najnowszy projekt technologiczny, zajmujący się technologią blockchain, kompleksowym wsparciem dotyczącym kryptowalut takich jaki Ethereum, Ethereum Classic, Zcash czy Bitcoin oraz sprzedażą koparek do ich wydobywania.

Zapraszamy do współpracy. Dodatkowe informację mogą znaleźć Pańśtwo pod adresem: http://www.stillwell.pl/koparki-kryptowalut/